V priebehu posledných rokov aj k nám na Slovensko prenikol fenomén zvaný Black Friday. Obchodníci si ho nevedia vynachváliť. Predajú tovar niekedy až s 80 % zľavou, ale v takom obrovskom množstve, že utŕžia závideniahodný zisk. My, bežní ľudia, si na oplátku nakúpime elektroniku, oblečenie, kozmetiku, knihy či veci do domácnosti za smiešnych pár eur. Rozhodli sme sa preto bližšie pozrieť na to, ako, kedy a odkiaľ k nám prišiel Black Friday – najdôležitejší nákupný sviatok v roku. História tohto novodobého trendu je naozaj zaujímavá a prekvapivá. Pozrite sa na ňu s nami.

 • Aký sviatok je na „čierny piatok“?
 • Prečo sa označuje ako čierny?
 • Na Slovensko priniesol tradíciu Black Friday Apple
 • Kedy bude Black Friday tento rok?
 • Black Friday na Slovensku a v USA
 • Koľko dní trvajú zľavy?
 • Čo môžem očakávať od Black Friday 2020?
 • Aký sviatok je na „čierny piatok“?

  Black Friday, v preklade Čierny piatok, k nám prišiel z USA a Kanady. Je to deň nasledujúci po Dni vďakyvzdania, respektíve štvrtý piatok v novembri, a za veľkou mlákou sa považuje za začiatok predvianočnej nákupnej horúčky. Hoci ho mnohí označujú za sviatok, v skutočnosti nie je oficiálnym štátnym sviatkom. Napriek tomu mnohí štátni zamestnanci, ako aj zamestnanci súkromných spoločností, dostávajú od zamestnávateľov voľno, aby mohli využiť obrovské zľavy v obchodoch. Zľavy sa pohybujú vo vyšších percentuálnych úrovniach, preto niet divu, keď bude na na visačke zobrazená len desatina pôvodnej ceny. 

  Prečo sa označuje ako čierny?

  Pomenovanie Black Friday sa snažia vysvetliť dve teórie. Prvá hovorí, že počas 60. a 70. rokov minulého storočia bol deň po vďakyvzdaní, ktoré sa slávi vo štvrtok v USA, presnejšie vo Filadelfii, vždy veľký dopravný chaos. V skutočnosti nemal Black Friday s nakupovaním ako takým nič spoločné, pretože sa spájal s dopravnými zápchami a nehodami. Ľudia, ktorí trávili svoj pracovný čas na cestách, ako napríklad policajti či vodiči z povolania, ho preto označovali ako Čierny piatok. 

  Druhá teória sa zameriava na obchody a prináša iné vysvetlenie. Najlepšia predajná sezóna začínala vždy v období blížiacich sa Vianoc. Kým počas roka boli mnohé prevádzky v červených, teda záporných, číslach, s príchodom vianočných sviatkov sa prehupli do čísiel čiernych, ziskových. Z tohto vraj vzniklo pomenovanie čierny piatok.

  Avšak, existuje ešte jedna menej známa teória. Podľa nej bol prvýkrát pojem Black Friday použitý v roku 1869, kedy došlo kvôli klesajúcim cenám zlata ku krachu na americkej burze. Americká ekonomika sa z tejto situácie spamätávala vtedy dlhý čas. 

  Počas histórie sa objavila snaha premenovať Black Friday na Big Friday, aby sa tak zminimalizoval negatívny dojem, no táto snaha zostala bez podpory. Dnes je Black Friday známy pod svojim pôvodným označením na celom svete. Milióny ľudí nedočkavo prešľapujú pred obchodmi a čakajú, kým sa noc prehupne do nového dňa, aby sa mohli pustiť do nákupného ošiaľu. Nákup za minimálne ceny je pre ľudí dostatočným impulzom, aby sa vrhli do víru nakupovania. Každý deň predsa nerastú na trhu také obrovské zľavy.

  Na Slovensko priniesol tradíciu Black Friday Apple

  Kým v USA a v Kanade poznajú tento pojem aj malé deti, u nás bol ešte donedávna neznámy. Po prvý raz na Slovensku s týmto typom výpredaja prišiel v roku 2011 predajca Apple. Tak, ako v domovskej krajine, aj u nás na štvrtý piatok v novembri ohlásil veľké zľavy, ktoré mohli zákazníci využiť. O rok neskôr sa už k Black Friday pridali aj ďalšie obchodné reťazce a postupne sa u nás tento fenomén udomácnil, hoci ani zďaleka nedosahuje také rozmery nákupného ošiaľu, ako v USA.

  Black Friday

  Kedy bude Black Friday tento rok?

  Sviatok Black Friday v USA pripadá na štvrtý piatok v mesiaci november, ktorý nasleduje po dni Vďakyvzdania. Tento rok sa môžete tešiť na výpredaje 26. 11. 2021. Využite tento čas a chopte sa už nákupov darčekov na Vianoce, pretože sviatky sú tu co by dup. Tlačenici sa síce nevyhnete, ale ak ste akčnejší typ, určite si prídete na svoje a ešte aj nakúpite za nízke ceny. Tí menej akčnejší si môžu vyskúšať prešmyknúť sa až k tovaru a uchmatnúť ho niekomu pred nosom. V každom prípade budete mať z toho zážitok. 

  Black Friday na Slovensku a v USA

  V USA spúšťa Black Friday nákupnú horúčku. Dôvodom sú zľavy až do výšky 90 %, čo kupujúcim umožňuje získať tovar za výnimočne výhodnú cenu. Z tohto dôvodu sú ochotní stáť dlhé rady pred obchodom už niekoľko hodín pred jeho otvorením a v predajni sa neváhajú o vysnívaný tovar doslova pobiť. Našťastie, na Slovensku podobné incidenty nepoznáme. Aj u nás však počas Čierneho piatka predajcovia ponúkajú zľavy vo výške 50 – 60 %. Žiaľ, niektorí tomu vopred pripravia predajnú taktiku – pár dní pred Black Friday ceny neúmerne zvýšia, aby na ne následne poskytli „obrovskú“ zľavu. Avšak aj Slovensko v tomto napreduje, preto môžete počas Black Friday niekde naraziť na skutočne výrazné akcie až vo výške 90 %. 

  Koľko dní trvajú zľavy?

  Kým v minulosti trval Black Friday len jeden deň – v piatok, dnes ide o celý víkend ukončený tzv. Cyber Monday. Označenie Cyber poukazuje na fakt, že ľudia, ktorí od piatku do nedele nestihli nakúpiť to, čo chceli, následne tovar kupovali v pondelok on-line prostredníctvom e-shopu. Cyber Monday teda ponúka možnosť využiť akcie a nakúpiť aj z pohodlia svojho domova. Online nakupovanie je v dnešnej dobe vzhľadom k aktuálnej situácii veľmi rozšírené. Zákazníci tak majú na nákup na Vianoce za zvýhodnenú cenu celé štyri dni.

  Čo môžem očakávať od Black Friday 2020?

  Hoci sa rok 2020 nevyvíja celkom podľa našich predstáv a čelíme rôznym obmedzeniam, svetová ekonomika má na to iný názor. Black Friday 2020 bude. A rozhodne je z čoho vyberať. Niektoré slovenské obchody už ponúkli zoznam zliav, ktorých sa tento rok dočkáme. 

  V Alze a Mall sa zľavy vyšplhajú až na 80 %. 50 % zľavy na elektroniku v Nay určite ocenia tí, ktorí si radi doprajú novú technologickú vychytávku. Na dámy zase čaká kozmetický obchod Notino so zľavami dosahujúcimi 70 %. 

  Okrem toho budú Black Friday zľavy aj v obchodoch:

  • Panta rhei
  • Sportisimo
  • Brloh
  • Footshop
  • Dedoles
  • Planeo Elektro
  • Jysk
  • a ďalších.

  Naozaj je mnoho obchodov, v ktorých kúpite tovar za smiešnu sumu. Jediná rada, ktorú vám môžeme dať, je ísť sa presvedčiť na vlastné oči. Áno, je obdobie korony, preto by mal byť každý obzvlášť opatrný. Nezabúdajte ale na to, že Black Friday bude a nakupovať musíme predsa stále. Takže ak sa nedostanete priamo do obchodov, našou druhou radou je nakupovanie online. Počas obdobia korony bude väčšina ľudí nakupovať cez internet. Aspoň sa nemusíte bať, že vás niekto ušliape v obchode.

  Black Friday sa blíži. Poznáš tento internetový sviatok?

  Pridaj komentár

  Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.


  Post navigation