V priebehu posledných rokov aj k nám na Slovensko prenikol fenomén zvaný Black Friday. Rozhodli sme sa bližšie pozrieť na to, ako a kedy vznikol a odkiaľ k nám prišiel. Aký sviatok je na „čierny piatok“?

Black Friday, v preklade čierny piatok k nám prišiel z USA a Kanady. Je to deň nasledujúci po dni vďakyvzdania, respektíve štvrtý piatok v novembri a za veľkou mlákou sa považuje za začiatok predvianočnej nákupnej horúčky. Hoci ho mnohí označujú za sviatok, v skutočnosti nie je oficiálnym štátnym sviatkom. Napriek tomu mnohí štátni zamestnanci, ako aj zamestnanci súkromných spoločností, dostávajú od zamestnávateľov voľno, aby mohli využiť obrovské zľavy v obchodoch.

Prečo sa označuje ako čierny?

Pomenovanie Black Friday sa snažia vysvetliť dve teórie. Tá prvá hovorí, že počas 60-tych a 70-tych rokov minulého storočia bol deň po vďakyvzdaní, ktoré sa slávi vo štvrtok, v USA vždy veľký dopravný chaos. Ľudia, ktorí trávili svoj pracovný čas na cestách, ako napríklad policajti či vodiči z povolania, ho preto označovali ako čierny piatok.

Druhá teória sa zameriava na obchody a prináša iné vysvetlenie. Najlepšia predajná sezóna začínala vždy v období blížiacich sa Vianoc. Kým počas roka boli mnohé prevádzky v červených, teda záporných, číslach, s príchodom vianočných sviatkov sa prehupli do čísiel čiernych, ziskových. Z tohto vraj vzniklo pomenovanie čierny piatok.

Na Slovensko priniesol tradíciu Black Friday Apple

Kým v USA a v Kanade poznajú tento pojem aj malé deti, u nás bol ešte donedávna neznámy. Po prvý raz na Slovensku s týmto typom výpredaja prišiel v roku 2011 predajca Apple. Tak, ako v domovskej krajine, aj u nás na štvrtý piatok v novembri ohlásil veľké zľavy, ktoré mohli zákazníci využiť. O rok neskôr sa už k Black Friday pridali aj ďalšie obchodné reťazce a postupne sa u nás tento fenomén udomácnil, hoci ani zďaleka nedosahuje také rozmery nákupného ošiaľu, ako v USA.

black friday

Aké zľavy možno čakať?

V USA spúšťa Black Friday nákupnú horúčku. Dôvodom sú zľavy až do výšky 90 %, čo kupujúcim umožňuje získať tovar za výnimočne výhodnú cenu. Z tohto dôvodu sú ochotní stáť dlhé rady pred obchodom už niekoľko hodín pred jeho otvorením a v predajni sa neváhajú o vysnívaný tovar doslova pobiť. Našťastie, na Slovensku podobné incidenty nepoznáme. Aj u nás však počas čierneho piatka predajcovia ponúkajú zľavy vo výške 50 – 60 %. Žiaľ, niektorí tomu vopred pripravia predajnú taktiku – pár dní pred Black Friday ceny neúmerne zvýšia, aby na ne následne poskytli „obrovskú“ zľavu.

Kým v minulosti trval Black Friday len jeden deň – v piatok, dnes ide o celý víkend ukončený tzv. Cyber Monday. Označenie Cyber poukazuje na fakt, že ľudia, ktorí od piatku do nedele nestihli nakúpiť to, čo chceli, následne tovar kupovali v pondelok on-line prostredníctvom e-shopu. Zákazníci tak majú na nákup na Vianoce za zvýhodnenú cenu celé štyri dni.

Black Friday sa blíži. Poznáš tento internetový sviatok?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


Post navigation